|
Wytyczenie obiektu budowlanego
Wytyczenie budynku w terenie jest jedną z najważniejszych prac przygotowawczych, rozpoczynających proces budowlany. Zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu w terenie należy do obowiązków kierownika budowy. Wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania projektu zagospodarowania działki lub terenu, planu sytuacyjnego oraz innych dokumentów wchodzących w skład dokumentacji budowy. Wynikiem tego opracowania jest szkic dokumentacyjny. Geodeta jeszcze przed wyjściem w teren zgłasza pracę do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Sam techniczny proces tyczenia polega na przestrzennym usytuowaniu w terenie metodami geodezyjnymi (gps, tachimetria, wcięć, itd.) i zamarkowaniu punktów głównych (np. punktów osi fundamentów, lub innych uzgodnionych z wykonawcą). Wytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie, zgodnie z wymaganiami projektu budowlanego podlegają geodezyjne elementy określające usytuowanie w poziomie oraz posadowienie wysokościowe. Najczęściej główne osie oznacza się również na przygotowanych ławach budowlanych. Wynik tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia. Geodeta stwierdza wykonanie czynności tyczenia poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy. Efektem końcowym procesu tyczenia jest Operat Techniczny złożony do Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. |
Nasze doświadczenie to setki wytyczonych budynków, w tym domów, obiektów przemysłowych, handlowych, usługowych, obiektów użyteczności publicznej, sportowych, jak również wytyczenie setek kilometrów sieci światłowodowych, wodociągowych, kanalizacyjnych, energetycznych, dróg i torów itd.
Cena wytyczenia obiektu budowlanego jest uzależniona od szeregu czynników, jak na przykład: wielkość i stopień skomplikowania obiektu podlegającego wytyczeniu (np. ilość osi i punktów głównych), miejsce położenia, stan prawny nieruchomości oraz jej granic, jakość materiałów, wymagana precyzja tyczenia, przeniesienie na ławy budowlane itd.